بررسی چگونگی شارژ کولر گازی اسپلیت

زمانی که کولر تازه نصب‌شده و نو است و همچنین هنگامی که سیستم کاملاً فاقد گاز می‌باشد. و در مواقعی که سیستم احتیاج به شارژ کردن گاز (اضافه کردن) دارد کولر شما نیاز به شارژ شدن دارد در این مقاله در مورد شارژ کولر گازی و نوع شارژ صحبت می کنیم.

انواع شارژ کولر گازی

بیشتر دستگاه‌های تهویه مطبوع برای انجام عمل تهویه و خنک کردن محیط، از گازهای فریونی مانند R22-R410A-R407A استفاده می‌کنند که کمبود یا نبود آن سیستم ها را با مشکل جدی مواجه می‌کند. این گاز R410a از ترکیب دو گاز R123 و R32 تشکیل شده است. هنگامی که کمبود گاز، کولر گازی اتفاق می افتد نمی توان مقدار این ترکیبات را در کولر گازی تشخیص داد.

بنابراین در صورتی که مقدار نشتی کولر اینورتور بیشتر از ۱۵ درصد باشد بهتر است که کل گاز کولر گازی را خالی کرده و دوباره آن را شارژ نمایید. اما اگر مقدار کاهش گاز کمتر از ۱۵ درصد است، بهتر است با ترکیب مساوی از R123 و R32 عملیات شارژ گاز کولر گازی را انجام دهید.

چگونه متوجه شویم دستگاه فاقد گاز است یا گاز کافی ندارد؟

بر روی دستگاه شما یک شیر برگشت(بزرگ ترین شیر) وجود دارد. شیر را کمی باز کرده، اگر گاز خارج نشد دستگاه شما فاقد گاز بوده و شارژ کامل نیاز دارد. اگر از شیر گاز خارج شد، دستگاه احتیاج به تکمیل شارژ گاز دارد البته اگر دستگاه شما در حالت سرمایش دچار برفک یا یخ زدگی لوله نازک(لوله رفت) شده باشد نیز نشانه ی کمبود گاز است. اگر گاز موجود در کولرخیلی کم باشد و شما بدون توجه به این مسئله اقدام به شارژ گاز کولر نمایید، ممکن است ضمن اینکه کولر بازدهی لازم را نداشته باشد، باعث شود روغن کولر گازی خیلی زود فاسد شود و حتی در دراز مدت کمپرسور کولر از کار بیوفتد.

روش های شارژ گاز کولر گازی

  • توسط گِیج

  • توسط آمپرمتر

  • توسط ترازو

شارژ کولر گازی اسپلیت اینورتر با اضافه کردن گاز R410a

به دلیل تغییر مداوم دور موتور کولرهای گازی اینورتر، نمی‌توان گاز آن‌ها را با استفاده از آمپر دستگاه شارژ کرد. به طور کلی این روش برای شارژ گاز R410a توصیه نمی‌شود زیرا طریقه اضافه کردن گاز R410a با گاز R22 از این جهت که این گاز ترکیبی از دو گاز است و در حالت مایع اضافه میشود، متفاوت است.به علت ترکیبی بودن گاز R410a، شما نمیتوانید بفهمید چه مقدار از چه گازی از دست رفته و باید اضافه شود، به همین دلیل در صورت کمبود گاز بیش از ده الی پانزده درصد، بهتر است کل گاز را تخلیه، سیستم را وکیوم و از نو شارژ کنید.در صورت کمبود گاز به مقدار کمتر از ده تا پانزده درصد، میتوانید گاز را به صورت مایع و مانند شکل با وارونه کردن کپسول به صورت ذره ذره اضافه کنید.

شارژ گاز کولر گازی اسپلیت با گاز R22

ابتدا شیر سیلندر گاز R22 را باز کنید. سپس شیر آبی‌رنگ گیج مانیفولد را باز نمایید. شیر آبی‌رنگ را برای چند ثانیه باز کرده و دوباره ببندید. حالا اسپلیت را روشن کنید. توجه داشته باشد که اگر در تابستان کار ؤ اسپلیت را انجام می‌دهید حالت دستگاه را روی حالت) cool سرد (تنظیم کرده و سپس دستگاه را روشن نمایید. بعد از روشن شدن کولرگازی اسپلیت و به کار افتادن کمپرسور، هر ۳۰ الی ۴۰ ثانیه یک‌بار شیر را باز و بسته کنید تا کار شارژ کولر گازی به‌ تدریج انجام شود.

این کار باعث جلوگیری از صدمه دیدن کمپرسور اسپلیت خواهد شد. در ضمن با این کار خواهید فهمید که چه زمانی نمایشگر گیج مانیفولد به عدد psi 60 می‌رسد .بعدازاینکه نمایشگر گیج مانیفولد به عدد Psi 60 رسید یعنی کار شارژ گاز کولرگازی اسپلیت تمام شده است. در انتها شیلنگ‌ها را از اسپلیت و سیلندر گاز R22 جدا کنید. اگر در حین شارژ گاز کولرگازی اسپلیت، روی لوله کوچک اسپلیت نشان یخ‌زدگی دیدید به این معنی است که شارژ کولر گازی اسپلیت شما کم است.

نمایندگی تعمیرات کولر گازی ایران رادیاتور