سیستم VRF چیست؟

دستگاه تهویه مطبوع VRF مخفف سه کلمه Variable Refrigent Flow و به معنای جریان متغیر سیال، می­ باشد. همان‌طور که از نام این دستگاه برمی­ آید، با تغییر دبی سیال (مبرد) متناسب با بار حرارتی مورد نیاز فضا یا اتاق، باعث کاهش هزینه مصرف انرژی می­ شود، به این صورت که دستگاه­‌های یونیت داخلی کنترل جریان مبرد ورودی را برحسب بار حرارتی مورد نیاز انجام می­ دهد،

بنابراین هر دستگاه یونیت داخلی به‌صورت مستقل با میزان بار برودتی جداگانه کار می‌­کند. درحالی‌که در سیستم­‌های تهویه مطبوعی نظیر چیلرهای تراکمی، مبرد ورودی به قسمت اواپراتور مقدار ثابتی دارد و همه دستگاه­‌های یونیت داخلی، بار برودتی ثابتی را ایجاد می­ کنند. اگر بخواهیم تعریف ساده­ ای از VRF ارائه نماییم، این دستگاه شباهت زیادی به کولرگازی دارد با این تفاوت که یک یونیت خارجی با تعداد زیادی یونیت داخلی کار می‌­کند.

انواع دستگاه VRF

  • GHP

مخفف کلمات Gas Heat Pump است که به معنای این است که نیروی محرک آن توسط یک موتور احتراقی _که با استفاده از گاز طبیعی کار می­کند_ تأمین می­شود.

  • EHP

مخفف کلمات Electric Heat Pump است. در این نوع دستگاه، نیروی محرکه یونیت خارجی توسط یک موتور الکتریکی تأمین می­ شود.

اجزای اصلی VRF

الف- یونیت خارجی

  • الکتروموتور یا موتور احتراقی

  • کندانسور شیر

  • انبساط الکتریکی

ب- یونیت داخلی به‌صورت سقفی، دیواری و زمینی

ج- لوله مسی برای اتصال یونیت داخلی به یونیت خارجی

مزایای دستگاه VRF

استفاده بهینه از انرژی الکتریکی

با نصب سیستم VRF تلفات مربوط به کانال­ کشی حذف می­ شود که سبب کاهش ۱۰-۲۰ درصدی در مصرف انرژی می­ شود. همچنین، بار حرارتی هر پنل داخلی با توجه به نیاز آن فضا برآورد می­ شود که نتیجه آن مصرف انرژی کمتر می‌­باشد.

کنترل دما به‌صورت هوشمند

کنترل دمای آسایش در هر فضا (اتاق) و کارکرد دستگاه متناسب با بار حرارتی مورد نیاز آن فضا از دیگر قابلیت ­های دستگاه VRF می‌­باشد.

مبرد دوستدار محیط‌زیست

در دستگاه­های VRF از گاز R410a استفاده می­ شود که با محیط‌زیست سازگاری داشته و باعث تخریب لایه ازون نمی‌­شود.

سیستم تهویه کامل فضا

سیستم VRF با کنترل دقیق درجه حرارت، شدت‌ جریان هوا و انجام فیلتراسیون تهویه مطبوع کاملی را ارائه می­ کند.

نمایندگی فروش کولر گازی و داکت اسپلیت ایران رادیاتور