بررسی مشخصات و ویژگی های انواع داکت اسپلیت خانگی و دیواری

داکت اسپلیت یکی از رایج ترین سیستم های تهویه مطبوع در سطح جهان است، این سیستم همانند اسپلیت دیواری از یک قسمت داخلی که به آن هواساز می گویند و یک قسمت خارجی یا در اصطلاح به آن کندانسور می گویند، تشکیل شده است.

هر دو قسمت اسپیلت خانگی توسط لوله های مسی به یکدیگر متصل می شوند و این قابلیت در آنها وجود دارد که هم عمل سرمایش و هم گرمایش محیط را انجام دهند. در ادامه مزایا و معایت داکت اسپیلت ها را نسبت به اسپیلت های دیواری و کولر گازی و شوفاژ و همینطور چیلر ها بیان می کنیم . اگر با ما تا آخر این مطلب همراه باشید، احتمال می دهیم که در تصمیم گیری برای انتخاب “بهترین روش سرمایش و گرمایش محیط” تردیدی نداشته باشید.

مزایای مهم داکت اسپلیت

یکی از مزایای اصلی داکت اسپیلت ها یا اسپیلت های خانگی، استفاده از هوای برگشت جهت بالا بردن راندمان کاری دستگاه و مصرف سوخت کمتر است. یک نظریه اثبات شده وجود دارد که می گوید: “همواره هوای در جریان محیط از هوای ساکن محیط ، تمیز و پاکتر است. به همین خاطر همیشه توصیه می کنند در داخل اتومبیل کمی شیشه ماشین را پایین دهید و یا پنجره هوای آزاد را باز کنید.

دلیل این امر هم،کم شدن اکسیژن محیط به دلیل تنفس و آلوده بودن میط به دلیل تجزیه مداوم مواد شیمیایی و اجسام در محیط است.

“.فرض کنید که هوای خنک از خروجی داکت اسپیلت، محیط خانه یا محل کار شما را خنک می کند و از طرف دیگر هوای کهنه و گرم شده ی محیط را همچون مکنده ای از محیط خارج می کند این عامل باعث می‌شود تا هوایی با طراوت و پر اکسیژن را تجربه کنید و این از مزایایی است که اسپیلت خانگی را تضمین کننده سلامت افراد معرفی می کند.

داکت اسپلیت چطور کار می کند؟ منبع تامین انرژی آنها چیست؟

عملکرد دستگاه داکت اسپلیت در حالت سرمایش دقیقاً مشابه سیستم های اسپلیت یا همان کولر های گازی می‌باشد . به این معنی که این دستگاه جهت تولید سرما با استفاده از انجام چند فرایند ترمودینامیک همچون چگالش و تبرید، هوای گرم داخل محیط را سرد میکند و توسط دمنده های خود به محیط منتقل می کند. در این حالت، منبع تغذیه این سیستم ، برق می باشد.

در حالت گرمایش، میتوان اسپلیت خانگی را ترکیبی از شوفاژ خانگی و دمنده دانست! به این صورت که هوای محیط به دستگاه سپرده می شود و دستگاه این هوا را از کانال هایی عبور میدهد که در مجاورت آنها لوله های آب گرم مسی قرار دارند که سبب گرم شدن این هوا می شوند. در این حالت، هوای خروجی از اسپلیت خانگی ، گرم و سبک است که به محیط پخش می شود.

مقایسه اسپلیت خانگی در مصاف با اسپلیت دیواری:

داکت اسپلیت یا اسپیلت های خانگی ، همچون اسپیلت های دیواری دوتکه هستند که یکی از آنها در خارج هز محیط و دیگری درون محیط خانه ما قرار میگیرند. استاندارد اینست که فاصله بین این دو تکه در اسپیلت دیواری نهایتا به ۶ متر برسد چرا که با وجود لوله های مسی در بین این دو دستگاه و همینطور با افزایش فاصله این دو قسمت با هم، راندمان دستکاه به شدت افت می کند و شما مجبورید برای خنک کردن محیط کار یا محل زندگی تان،مدت زمان بیشتری دستگاه را روشن نگاه دارید که خب این رابطه مستقیمی با افزایش مصرف انرژی و کاهش رفاه شما می شود.

اما در دستگاه های اسپیلت خانگی با استفاده از تکنولوزی تفکیک روغن ، این قابلیت ایجاد شده که فاصله بین دو تکه دستگاه تا ۱۵ متر برسد و این فاصله بدون هیچ افت راندمان دستگاه و یا افزایش مصرف انرژی انجام می شود.

نمایندگی فروش داکت اسپلیت کانالی و کاستی ایران رادیاتور