تاریخچه اسپلیت

تاریخچه اسپلیت، به عنوان موضوع مقاله امروز انتخاب شده است. این دستگاه به عنوان یک تهویه بسیار پر قدرت، به ویژه در سالهای اخیر مورد توجه کاربران قرار گرفته است. کیفیت بالا و قدرت عملکردی این دستگاه به اندازه ای است که خیلی زود توانست جای کولر های آبی را در منازل و محیط های کاری بگیرد.

برای کاربران جالب است بدانند که اولین اسپلیت چه زمانی اختراع شد و مخترع این محصول پر کاربرد چه کسی بوده است. در این مقاله از سری مقالات کولر گازی ایران رادیاتور ما ضمن ارائه اطلاعاتی در مورد نحوه کار این دستگاه، نکاتی را در مورد تاریخچه اسپلیت به شما عزیزان ارائه می دهیم.

ضمن اینکه امیدواریم مطلب پیش رو مورد توجه شما مخاطبین عزیز قرار بگیرد، توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنیم؛ با ما همراه باشید.

اسپلیت چیست ؟

پیش از پرداختن به موضوع اصلی مقاله یعنی تاریخچه اسپلیت، بد نیست اطلاعاتی کلی در مورد ماهیت این محصول بیان کنیم. اسپلیت یکی از انواع کولر گازی است که از طریق تبدیل کردن گاز به مایع و سپس مایع به گاز، عملیات خنک سازی محیط را انجام می دهد. برخی از مدل های این دستگاه علاوه بر هوای خنگ، باد گرم نیز تولید کرده و به این ترتیب می توان آنها را دو کاره عنوان گذاشت. سیستم کاری اسپلیت نسبت به کولر گازی و سایر سیستم های تهویه راحت تر بوده و به همین دلیل نیز استفاده از آنها رواج قابل توجهی پیدا کرده است.

با توجه به این استقبال، شرکت های بسیاری تولید و عرضه این محصول را در لیست فعالیت های خود قرار داده و به عرضه گسترده انواع اسپلیت پرداختند. ال جی، سامسونگ، شارپ، دوو و … از جمله کمپانی های بزرگی هستند که اسپلیت تولید می کنند. در ادامه در خصوص تاریخچه اسپلیت و چگونگی اختراع این محصول توضیحات بیشتری خواهیم داد.

تاریخچه اسپلیت در مصر باستان و ایران!

به عنوان مقدمه ای برای تاریخچه اسپلیت، باید گفت که اولین تفکرها در مورد سیستم های خنک کننده ریشه در مصر باستان دارد. در واقع اولین ایده سیستم های خنک کننده در مصر باستان شکل گرفت؛ به این صورت که مصری ها با استفاده از دانه های نی که آنها را خیس کرده و در پشت پنجره های آویزان می کردند، محل زندگی خود را خنک می کردند. با وجود این، سیستم های خنک کننده پیشرفته تر در ایران تولید شدند که همان بادگیرهایی هستند که امروزه در مناطق مرکزی از جمله یزد و کاشان وجود دارند.

هم زمان با پیشرفت علم شیمی و در قرن ۱۹ بود که ویلیس کریر مخترع آمریکایی، اولین کولر گازی را در مقیاس بزرگ اختراع کرده و به تولید رساند. ویلیس کریر در سال ۱۹۰۲ به استخدام شرکت بوفالو در نیویورک در آمد و در انجا به دنبال راه حلی برای خنک کردن دستگاه های چاپ بود که منجر به اختراع دستگاه کولر گازی شد.

اختراع کریر بیشتر رطوبت را کنترل می کرد و این کار را از طریق گردش هوا در کویل سرد که پر از آب سرد بود انجام می داد. این دستگاه به مرور زمان پیشرفت کرد و به شکل اسپلیت ها و کولر گازی های امروزی در آمد. تاریخچه اسپلیت به خوبی گواه این پیشرفت ها می باشد.

نمایندگی فروش کولر گازی و اسپلیت ایران رادیاتور