مقایسه بین کولر گازی و داکت اسپلیت

در این مقاله از سری مقالات فروشگاه کولر گازی ایران رادیاتور، ما سعی می کنیم مقایسه ی مفیدی بین " Ductless " که در ایران به کولرگازی و اسپیلت معروف هستند و " Ducted Air conditioner " که به داکت اسپیلت شهرت دارند انجام دهیم.

اسپلیت یا داکت اسپلیت

انتخاب بین داکت اسپیلت و اسپیلت زمانی به وجود می‌آید که قصد تجهیز کردن یک ساختمان و یا حداقل یک واحد را داریم. همان‌طور که در تصویر زیر نمایش دادیم اولین فرق بین اسپیلت و داکت اسپیلت در دستگاه اصلی آن می‌باشد. داکت اسپیلت حاوی یک کمپرسور مرکزی می‌باشد که وظیفه انتقال هوا به‌تمامی یونیت‌های داخلی را دارد، اما در کولرگازی هر کمپرسور وظیفه انتقال هوای سرد یا گرم را به یونیت داخلی به شکل مجزا و جداگانه بر عهده دارد. از دیگر تفاوت‌ها می‌توان به نوع انتقال اشاره کرد. در داکت اسپیلت فضایی در سقف توسط کانال  بین یونیت مادر و یونیت داخلی هر اتاق اشغال خواهد شد اما در اسپیلت ها این انتقال فقط توسط لوله مسی با قطرکمی انجام خواهد شد که به مراتب فضای کمتری را دربر خواهد داشت.

مزیت کولر گازی نسبت به داکت اسپلیت

دیگر مزیت و برتری کولرگازی-اسپیلت نسبت به داکت اسپیلت تنظیم فضای هر اتاق به‌دلخواه می‌باشد. شما در اسپیلت ها می‌توانید دستگاه را به‌صورت مجزا برای هر اتاق روشن، خاموش و یا تعیین درجه دما کنید به این دلیل که هر اتاق و دستگاه متصل به یک یونیت خارجی مادر می‌باشد اما در داکت اسپیلت برای خنک کردن حتی یک اتاق کل سیستم استارت خواهد خورد.

فضای مناسب برای داکت اسپلیت

داکت اسپیلت برای فضاهایی که دمای هوا به شکل ثابت می باشد مناسب است در مقابل کولرگازی اسپیلت ها این امکان را فراهم میسازد تا هر محیط را بسته به شرایط خاص مثل اتاق کودک یا افراد مسن ) تنظیم نماید.

داکت اسپیلت ها برای فضاهای بزرگ  مثل رستوران ها، کتابخانه ها و فروشگاه ها مناسب می باشد در مقابل کولر های اسپیلت این امکان را برای شما فراهم میسازد تا محیط ها با فضاسازی های مختلف را تحت پوشش قرار دهید.

اما اگر فقط بخواهیم در قالب یک خانه برسی کنیم می توانیم به این شکل هم دید.

در انتها انتخاب با شماست که کدام سیستم را برای منزل یا محل کار خود انتخاب کنید. دو انتخاب رایج این روزها بدین شکل است:

1- سیستم داکت اسپیلت که گرمایش نیز توسط کوئل آب گرم تامین شود.

2- سیستم کولرگازی برای تابستان ها و استفاده از گرمایش رادیاتور و پکیج در زمستان ها.

نمایندگی فروش کولر گازی و داکت اسپلیت ایران رادیاتور